Muu toiminta

2021 Palkintogaala toi urheilijat yhteen

Nurmijärven Yleisurheilun kauden päättäjäistilaisuutta – Palkintogaalaa – vietettiin sunnuntaina 21.11. Klaukkalan Monikkosalissa. Vaikka paikalla oli runsaasti seuraväkeä, niin hyvien järjestelyjen vuoksi kauden päättymistä juhlistettiin turvallisissa merkeissä.

Palkintogaala on nimensä mukaisesti palkitsemistilaisuus ja tänäkin vuonna jaettiin runsaasti palkintoja ja huomionosoituksia.

Illan musiikkiosuudesta vastasivat Anna ja Onerva, jotka esittivät oman versionsa Rachel Plattenin Fight Songista. Glögien ja pipareiden nauttimisen ohella käytiin myös NYU-aiheinen tietovisa, jonka voittajaksi ylsi Heta Mösö ennen Oskari Lehtosta ja Janne Peltoniemeä. Kolmikolle on luvassa liput ensi vuoden Ruotsi-otteluun, vaikka toivommekin, että ainakin Oskari on Ruotsi-ottelussa katsomon sijasta radan puolella. Tietovisan kysymykset ja tulokset löydät alla olevista linkeistä.

NYU tietovisa 2021 – kysymykset
NYU tietovisa 2021 – lopputulokset

Vuoden 2021 palkittujen lista:

Seurakisojen aktiivisuuspalkinnot (vähintään 4 seurakisaan osallistuneille)
Benjamin Lipasti, Eetu Leskinen, Anni Savolainen, Mila Ahonen, Taimi Heikkinen, Alissa Kallio, Inna Isoniitty, Niko Rytkö, Iivo Martikainen, Roope Korhonen, Iisa Munter, Laura Henttonen, Fanni Piironen, Ada Turunen ja Ellen Lipasti.

Tuulisähkö-liiga
Kokonaiskilpailu palkinnot kuudelle parhaalle
1) Riku Korhonen, 2) Topias Leinonen, 3) Oona Korhonen, 4) Jyri Korhonen, 5) Jenna Pyykkö, 6) Aatu Kangasniemi
Sarjojen kolmelle parhaalle 
T8: 1) Lotta Montonen, 2) Aada Munter, 3) Elna Pihlajamäki
T9: 1) Lotta Parviainen, 2) Vivian Niemi, 3) Aliisa Kemppainen
T10: 1) Mira Montonen, 2) Alexandria Suomi, 3) Sofia Vesterinen
T11: 1) Onerva Pennonen, 2) Pihla Peltoniemi, 3) Martta Mösö
T12: 1) Jenna Pyykkö, 2) Heta Mösö, 3) Liia Lehiö
T13: 1) Oona Korhonen, 2) Emma Kangasniemi
T15: 1) Sara Parviainen, 2) Pihla-Jaakola Siimes, 3) Emma Lehtonen
P8: 1) Eetu Pallaspuro, 2) Jooa Vilska, 3) Roope Korhonen
P9: 1) Jyri Korhonen, 2) Vili-Petteri Lammi, 3) Aarni Heikkinen
P10: 1) Olli Auranen, 2) Tomas Koivisto, 3) Vilhelmi Pentti
P11: 1) Riku Korhonen, 2) Topias Leinonen, 3) Paavo Jokitalo
P12: 1) Jere Paananen, 2) Elis Köpsi, 3) Jere Mourujärvi
P13: 1) Joona Paananen, 2) Anton Ylärakkola, 3) Otso Leinonen
P15: 1) Aatu Kangasniemi, 2) Rasmus Laapas, 3) Kasperi Kontola
Aktiivisuuspalkinnot (vähintään 12 osallistumiskertaa liigaan kuuluvissaa kilpailuissa)
Anna Ollikainen, Peppi Lucas, Karoliina Palosaari, Nella Pursiainen, Minja Toivanen, Sanni Lehtonen, Max Tynkkynen, Daniel Honkala

Sarjojen parhaat
T8: Lotta Montonen, T9: Lotta Parviainen, T10: Mira Montonen, T11 Onerva Pennonen, T12: Jenna Pyykkö; T13 Oona Korhonen; T14 Pihla Jaakola-Siimes, T15 Sara Parviainen.
P8: Eetu Pallaspuro, P9: Jyri Korhonen, P10: Olli Auranen, P11: Riku Korhonen, P12: Jere Paananen, P13 Joona Paananen; P14 Kasperi Kontola; P15: Aatu Kangasniemi.
N17: Oona Ketomäki, N19: Essi Kärhä, N22: Kati Rinnekari, M17: Mikko Huhta, M19: Matias Ketomäki; M22: Kimi Rinnekari, Naiset: Maria Kytölä.

Muut palkintokategoriat
Vuoden urheilija:                    Oskari Lehtonen
Vuoden aikuisurheilija:             Sirpa Malmström
Vuoden poikaurheilija:             Aatu Kangasniemi
Vuoden tyttöurheilija:              Pihla Jaakola-Siimes
Vuoden valmentaja:               Petteri Jouste
Vuoden nuorisovalmentaja:      Annina Pennonen
Vuoden toimitsija:                  Markus Montonen
Kunniakierros-palkinto:             Paavo Teräväinen
B-pikarit:                              Matias Ketomäki, Elisa Huhta
Seuran standaari:                   Marko Heiskanen
Tsempparipalkinnot:                Milla Pihlava ja Otso Kivistö
Kehittyjäpalkinto:                    Sofia Vesterinen
Tulokaspalkinnot:                    Mea Scepanovic ja Alexandria Suomi
Tiimipeluripalkinnot:                 Jere Mourujärvi ja Anna Ollikainen
Urheilukulttuuriteko:                 Nurmijärven kunta – Klaukkalan kentän peruskorjaus