Ajankohtaista

2021 Palkintogaala toi urheilijat yhteen

Nurmijärven Yleisurheilun kauden päättäjäistilaisuutta – Palkintogaalaa – vietettiin sunnuntaina 21.11. Klaukkalan Monikkosalissa. Vaikka paikalla oli runsaasti seuraväkeä, niin hyvien järjestelyjen vuoksi kauden päättymistä juhlistettiin turvallisissa merkeissä.

Palkintogaala on nimensä mukaisesti palkitsemistilaisuus ja tänäkin vuonna jaettiin runsaasti palkintoja ja huomionosoituksia.

Illan musiikkiosuudesta vastasivat Anna ja Onerva, jotka esittivät oman versionsa Rachel Plattenin Fight Songista. Glögien ja pipareiden nauttimisen ohella käytiin myös NYU-aiheinen tietovisa, jonka voittajaksi ylsi Heta Mösö ennen Oskari Lehtosta ja Janne Peltoniemeä. Kolmikolle on luvassa liput ensi vuoden Ruotsi-otteluun, vaikka toivommekin, että ainakin Oskari on Ruotsi-ottelussa katsomon sijasta radan puolella. Tietovisan kysymykset ja tulokset löydät alla olevista linkeistä.

NYU tietovisa 2021 – kysymykset
NYU tietovisa 2021 – lopputulokset

Vuoden 2021 palkittujen lista:

Seurakisojen aktiivisuuspalkinnot (vähintään 4 seurakisaan osallistuneille)
Benjamin Lipasti, Eetu Leskinen, Anni Savolainen, Mila Ahonen, Taimi Heikkinen, Alissa Kallio, Inna Isoniitty, Niko Rytkö, Iivo Martikainen, Roope Korhonen, Iisa Munter, Laura Henttonen, Fanni Piironen, Ada Turunen ja Ellen Lipasti.

Tuulisähkö-liiga
Kokonaiskilpailu palkinnot kuudelle parhaalle
1) Riku Korhonen, 2) Topias Leinonen, 3) Oona Korhonen, 4) Jyri Korhonen, 5) Jenna Pyykkö, 6) Aatu Kangasniemi
Sarjojen kolmelle parhaalle 
T8: 1) Lotta Montonen, 2) Aada Munter, 3) Elna Pihlajamäki
T9: 1) Lotta Parviainen, 2) Vivian Niemi, 3) Aliisa Kemppainen
T10: 1) Mira Montonen, 2) Alexandria Suomi, 3) Sofia Vesterinen
T11: 1) Onerva Pennonen, 2) Pihla Peltoniemi, 3) Martta Mösö
T12: 1) Jenna Pyykkö, 2) Heta Mösö, 3) Liia Lehiö
T13: 1) Oona Korhonen, 2) Emma Kangasniemi
T15: 1) Sara Parviainen, 2) Pihla-Jaakola Siimes, 3) Emma Lehtonen
P8: 1) Eetu Pallaspuro, 2) Jooa Vilska, 3) Roope Korhonen
P9: 1) Jyri Korhonen, 2) Vili-Petteri Lammi, 3) Aarni Heikkinen
P10: 1) Olli Auranen, 2) Tomas Koivisto, 3) Vilhelmi Pentti
P11: 1) Riku Korhonen, 2) Topias Leinonen, 3) Paavo Jokitalo
P12: 1) Jere Paananen, 2) Elis Köpsi, 3) Jere Mourujärvi
P13: 1) Joona Paananen, 2) Anton Ylärakkola, 3) Otso Leinonen
P15: 1) Aatu Kangasniemi, 2) Rasmus Laapas, 3) Kasperi Kontola
Aktiivisuuspalkinnot (vähintään 12 osallistumiskertaa liigaan kuuluvissaa kilpailuissa)
Anna Ollikainen, Peppi Lucas, Karoliina Palosaari, Nella Pursiainen, Minja Toivanen, Sanni Lehtonen, Max Tynkkynen, Daniel Honkala

Sarjojen parhaat
T8: Lotta Montonen, T9: Lotta Parviainen, T10: Mira Montonen, T11 Onerva Pennonen, T12: Jenna Pyykkö; T13 Oona Korhonen; T14 Pihla Jaakola-Siimes, T15 Sara Parviainen.
P8: Eetu Pallaspuro, P9: Jyri Korhonen, P10: Olli Auranen, P11: Riku Korhonen, P12: Jere Paananen, P13 Joona Paananen; P14 Kasperi Kontola; P15: Aatu Kangasniemi.
N17: Oona Ketomäki, N19: Essi Kärhä, N22: Kati Rinnekari, M17: Mikko Huhta, M19: Matias Ketomäki; M22: Kimi Rinnekari, Naiset: Maria Kytölä.

Muut palkintokategoriat
Vuoden urheilija:                    Oskari Lehtonen
Vuoden aikuisurheilija:             Sirpa Malmström
Vuoden poikaurheilija:             Aatu Kangasniemi
Vuoden tyttöurheilija:              Pihla Jaakola-Siimes
Vuoden valmentaja:               Petteri Jouste
Vuoden nuorisovalmentaja:      Annina Pennonen
Vuoden toimitsija:                  Markus Montonen
Kunniakierros-palkinto:             Paavo Teräväinen
B-pikarit:                              Matias Ketomäki, Elisa Huhta
Seuran standaari:                   Marko Heiskanen
Tsempparipalkinnot:                Milla Pihlava ja Otso Kivistö
Kehittyjäpalkinto:                    Sofia Vesterinen
Tulokaspalkinnot:                    Mea Scepanovic ja Alexandria Suomi
Tiimipeluripalkinnot:                 Jere Mourujärvi ja Anna Ollikainen
Urheilukulttuuriteko:                 Nurmijärven kunta – Klaukkalan kentän peruskorjaus

2021 Palkintogaala vietettiin Monikossa - palkitut 23.11.2021
Palkintogaala Monikossa 21.11. 05.11.2021
Kilpailukutsu: vauhdittomat hypyt 31.10. 19.10.2021
Syyslomalla ei harjoituksia 18.10.2021
NYU:n vuosikokous su 31.10.2021 klo 18.00 14.10.2021
Seuran tilastot päivitetty 14.10.2021
Lisenssien hankkiminen yleisurheilukaudelle 2021-2022 08.10.2021
Aikuisten yleisurheilukoulu talvikaudella 07.10.2021
Pääkaupunkiseudun kilpakävelyklinikat 07.10.2021
Seurapaitapäivä 28.9. - ole mukana 27.09.2021
Tuulisähkö-liigan ratkaisuviikko edessä 18.09.2021
Kunniakierros-Seurakisa-Wanhan Ajan maili - kaikki 15.9. 13.09.2021
Talven urheilukouluryhmien ilmoittautuminen on käynnissä 06.09.2021
NYU kuudes Seuracupin finaalissa 06.09.2021
Seuraa Seuracupin finaalia livenä 04.09.2021
NYU:n joukkue Pohjola Seuracupin finaalissa 03.09.2021
72 pm-mitalia - mahtava viikonloppu Riihimäellä 30.08.2021
Maria Kytölä taivutti viidenneksi Kalevan kisoissa 29.08.2021
Oskari Lehtoselle pronssia Kalaven kisoista 28.08.2021
Kalevan kisat – ennakkokatsaus 26.08.2021
Tuulisähkö-liigassa erittäin tiukkaa pistekamppailua 24.08.2021
Kolmas SM-viikonloppu - moniotteluista 6.sija 24.08.2021
Kunniakierros juostaan 15.9. Parkkimäessä 23.08.2021
Seuraleiri peruttu - osallistu piirileirille 20.08.2021
Aluemestaruuskilpailuista moukarimitaleja Rinnekareille 19.08.2021
4 mitalia Pm-junnuotteluista 15.08.2021
Seurakisa ja heitto- ja hyppykisa 18.8. Parkkimäessä - ilmoittaudu heti! 14.08.2021
Toinen SM-viikonloppu – KISARAPORTIT 14.08.2021
19- ja 22-vuotiaiden SM-kilpailut - seuraa NYU:n urheilijoita 13.08.2021
NYU rynnisti Pohjola Seuracupin finaaliin 11.08.2021
Pohjola Seuracup 2 - ohjeita urheilijoille ja huoltajille 08.08.2021
Pohjola Seuracup 2, NYU:n joukkue ja toimitsijatehtävät 08.08.2021
Riku ja Aatu Tuulisähkö-liigan kärkinimet 08.08.2021
8 mitalia SM-kilpailuista. Lue KISARAPORTIT 08.08.2021
SM-kisaviikonloppu - katso NYU:n urheilijat 06.08.2021
Pm-junnuviesteistä 11 mitalia 06.08.2021
4.8 Seurakisat ja kaikki harjoitukset PARKKIMÄESSÄ 02.08.2021
PM-viestit Janakkalassa 3.-4.8 01.08.2021
Lassi Korhonen NYU:n toiminnanjohtajaksi 30.07.2021
Nurmijärven Yleisurheilun mitalijuhlaa YAG:ssa 30.07.2021
Valmennustoiminnan harjoituskenttä 12.07.2021
Klaukkalan kentän peruskorjaus alkaa, ryhmien harjoitukset siirretty lähialueelle! 05.07.2021
Seura cup 1, NYUn joukkue 20.06.2021
Oskari Lehtosen pikajuoksuklinikka vko 27 17.06.2021
Seurakisa ja Heitto- ja hyppykisa 1 torstaina 13.6., viestit sunnuntaina 13.6. 06.06.2021
PM-viestit ja -junnuottelut siirretään myöhemmäksi 01.06.2021
Sprintit ja seurakisa 1.6, ilmoittaudu mukaan! 27.05.2021
Kesäleirit Harjulassa viikolla 23, 24, 25, (31) 24.05.2021
YAG Klaukkalaan 2023 10.05.2021
Kevään tuomarikoulutukset etäyhteyksillä 23.04.2021
Urheilukoulut alkaa, ilmoittaudu mukaan! 15.04.2021
Koronarajoitukset jatkuvat huhtikuun loppuun 01.04.2021
Seuran vuosikokous 21.3. 22.02.2021
Talvilomalla viikko 8 ei harjoituksia 22.02.2021
Nurmijärven Sähkö NYU:n yhteistyökumppaniksi 22.02.2021
UUDY:n Junnu- ja nuorisoleirin ilmoittautuminen on avoinna 18.02.2021
Mestaruuscupin ja rankingin lopputulokset 2020 13.02.2021
Seura-asujen tilaus 1.-10.2.2021 01.02.2021
Harjoittelu jatkuu sisätiloissa 1.2.2021 alkaen. Ennakkoilmoittautuminen pakollista. 31.01.2021
Johtokunnan yhteystiedot 02.01.2021
Puheenjohtajan Joulutervehdys 24.12.2020
Kaikki harjoitusryhmät siirtyvät ulos 29.11.2020
Nyu:n tilastot 2020 päivitetty 16.11.2020
Juoksuryhmä kestävyysjuoksusta kiinnostuneille 07.11.2020
PalkintoGaala siirtyy vuodelle 2021 05.11.2020
Kilpakävelyn tekniikkakoulu 7.11. alkaen 03.11.2020
Vauhdittomat hypyt peruttu 23.10.2020
Kutsu NYU n vuosikokoukseen 08.10.2020
Tuomarikoulutusta lokakuussa 06.10.2020
PM-maastot 11 10, ilmoittaudu 9.10 06.10.2020
Talvikausi alkaa 19.10, ilmoittaudu mukaan! 06.10.2020
Kunniakierros ensi maanataina 14.9 08.09.2020
NYU seuracup finaaliin 04.09.2020
Silja Line seurakisa 4, ilmoittaudu mukaan! 31.08.2020
UUDY:n junnu- ja nuorisoleiri 8-16 vuotiaille 19.-20.9. 29.08.2020
Seurakisa 3 Klaukkalassa ilmoittaudu 22.08.2020
PM-viesti joukkueet ja kilpailuohjeet 19.08.2020
Seuranmestaruuskisat 17.8. Klaukkalassa 15.08.2020
Seuracup joukkue 11.8 Nummelaan 07.08.2020
Silja Line seurakisa 2, 6.8 Klaukkalassa, ilmoittaudu mukaan! 04.08.2020