Ajankohtaista

Youth Athletics Games oli NYU:n juhlaa

Lappeenrannassa 23.-25.7. kilpailtu YAG onnistui Nurmijärven Yleisurheilun nuorilta urheilijoilta mainiosti. Yhteensä 30 urheilijan joukkue saavutti peräti 20 mitalia sekä lukuisia henkilökohtaisia ennätyksiä.

Kovimpia mitalirohmuja olivat 10-11-vuotiaat pojat, jotka nappasivat Lappeenrannasta peräti 9 mitalia ja 3 pistesijaa.

Kahteen henkilökohtaiseen YAG-mitaliin ylsivät Riku Korhonen, joka voitti P11-sarjassa keihäänheiton ja kuulantyönnön sekä Aatu Kangasniemi, joka voitti P15-sarjan kuulantyönnön ja oli kiekonheitossa hopealla.

T11-sarjan 4x100 metrin viestijoukkue voitti lajinsa ja juoksi uuden seuraennätyksen 58,19. Samalla historiaan siirtyi vanha ennätys 58,43, jota oli vuonna 2009 juoksemassa mm. olympialaisissa Tokiossa tällä viikolla juokseva Viivi Lehikoinen.

Kilpailutapahtumien lisäksi NYU:n ohjaajat, valmentajat ja huoltajat seurasivat tarkasti myös kisajärjestelyjä. Mustaan vihkoon kirjattiin lappeenrantalaisten onnistumisia ja epäonnistumisia. Kahden vuoden päästä Nurmijärven Yleisurheilulla on yhdessä Keski-Uudenmaan Yleisurheilun, Vantaan Salamien sekä Vihdin Viestin kanssa tarkoitus järjestää kaikkien aikojen paras YAG.

Nurmijärven Yleisurheilun fiiliksiä Lappeenrannan viikonlopulta voit aistia Instagramissa ja Facebookissa.

 

Nurmijärveläiset YAG:ssa 2021

P9 600 m  10. Jyri Korhonen 2.17,61 PB, Keihäs 2. Jyri Korhonen 23,14 PB, Kuula 6. Jyri Korhonen 6,60 PB

P10 60 m 7. Olli Auranen 9,85, Keihäs 3. Olli Auranen 29,61

P11 60 m  6. Otso Kivistö 8,92, 17. Topias Leinonen 9,30, 1000 m 5. Topias Leinonen 3.20,59, Keihäs, 1. Riku Korhonen 35,37 PB, 10. Paavo Jokitalo 27,46, Pituus 12. Topias Leinonen 4,32, 21. Riku Korhonen 4,00, Korkeus 20. Paavo Jokitalo 115, Kuula 1. Riku Korhonen 9,39 PB

P12 Korkeus 4. Jere Paananen 135 PB, Keihäs 9. Jere Paananen 28,11

P13 2000 m kävely 3. Joona Paananen 11.46,87, 60 m aj 9. Joona Paananen 10,32, Korkeus 8. Joona Paananen 145

P15 Kiekko 2. Aatu Kangasniemi 59,67, Kuula 1. Aatu Kangasniemi 20,31

M17 Kiekko 1. Mikko Huhta 49,79

T9 Keihäs 4. Lotta Montonen 16,05 PB, 40 m 35. Lotta Montonen 7,83, Pituus, 34. Lotta Montonen 2,81, 150 m 17. Lotta Montonen 28,07, Kuula 4. Lotta Montonen 5,31

T10 60 m 18. Alexandria Suomi 9,81, Keihäs 5. Mira Montonen 19,37, Pituus 27. Alexandria Suomi 3,45, Kuula 5. Mira Montonen 7,23, 24. Emma Paananen 5,66

T11 60 m 9. Pihla Peltoniemi 9,21, 20. Onerva Pennonen 9,53, 23. Martta Mösö 9,55, 57. Karoliina Patosaari 10,41, 1000 m 17. Peppi Lucas 3.56,18, Pituus 19. Onerva Pennonen 3,88, 39. Peppi Lucas 3,65, 41. Pihla Peltoniemi 3,64, 63. Karoliina Patosaari 3,25, Korkeus 18. Onerva Pennonen 115, 23. Peppi Lucas 105, 23. Pihla Peltoniemi 105, 23. Alexandria Suomi 105, 33. Martta Mösö 105, 34. Karoliina Patosaari 105, Keihäs 21. Pihla Peltoniemi 16,07, 23. Onerva Pennonen 14,82 PB, 27. Karoliina Patosaari 12,65 PB

T12 60 m 6. Minja Toivanen 8,70 PB, 10. Liia Lehiö 8,95, 1000 m 19. Minja Toivanen 3.46,15, Korkeus 10. Liia Lehiö 135, 13. Heta Mösö 130, Kiekko 10. Mira Montonen 21,87, 16. Jenna Pyykkö 15,95, 60 m aj 9. Liia Lehiö 11,11, 26. Minja Toivanen 12,49, Pituus 14. Liia Lehiö 4,03, 19. Heta Mösö 3,97, Keihäs 3. Jenna Pyykkö 26,77, 10. Heta Mösö 20,53

T13 Korkeus 10. Oona Korhonen 135 PB, Kuula 5. Oona Korhonen 11,47 PB, Moukari 7. Oona Korhonen 32,91, 11. Emma Kangasniemi 30,27

T14 80 m aj 25. Milla Pihlava 14,58, 800 m 13. Pihla Jaakola-Siimes 2.34,59, Pituus 14. Milla Pihlava 4,52

T15 300 m 15. Sanni Lehtonen 48,65, 18. Emma Lehtonen 9,60, 80 m aj 12. Emma Lehtonen 13,19, 19. Sanni Lehtonen 14,10, Korkeus 19. Emma Lehtonen 135, 20. Sanni Lehtonen 130, Kolmiloikka 29. Milla Pihlava 8,82

Joukkuekilpailut

T10 Kuula joukkuekilpailu 4. Nurmijärven Yleisurheilu (Mira Montonen, Emma Paananen) 12,89
P11 Pituus joukkuekilpailu 2. Nurmijärven Yleisurheilu (Topias Leinonen, Riku Korhonen) 8,32
P11 Keihäs joukkuekilpailu 2. Nurmijärven Yleisurheilu (Riku Korhonen, Paavo Jokitalo) 60,35
T11 Korkeus joukkuekilpailu 7. Nurmijärven Yleisurheilu (Onerva Pennonen, Pihla Peltoniemi) 220, 9. Nurmijärven Yleisurheilu II (Peppi Lucas, Alexandria Suomi) 210, 9. Nurmijärven Yleisurheilu III (Martta Mösö, Karoliina Patoniemi) 210
T11 Keihäs joukkuekilpailu 8. Nurmijärven Yleisurheilu (Pihla Peltoniemi, Onerva Pennonen) 30,89
T12 Korkeus joukkuekilpailu 3. Nurmijärven Yleisurheilu (Liia Lehiö, Heta Mösö) 265
T12 Pituus joukkuekilpailu 5. Nurmijärven Yleisurheilu (Liia Lehiö, Heta Mösö) 8,00
T12 Kiekko joukkuekilpailu 3. Nurmijärven Yleisurheilu (Mira Montonen, Jenna Pyykkö) 37,82
T12 Keihäs joukkuekilpailu 2. Nurmijärven Yleisurheilu (Jenna Pyykkö, Heta Mösö) 42,60
T13 Moukari joukkuekilpailu 4. Nurmijärven Yleisurheilu (Oona Korhonen, Emma Kangasniemi) 61,80

Viestit

P11 4 x 100 m 3. NYU (Topias Leinonen, Riku Korhonen, Olli Auranen, Paavo Jokitalo) 59,81
P11 4 x 60 m aj 1. NYU (Topias Leinonen, Olli Auranen, Riku Korhonen, Paavo Jokitalo) 42,98
P11 4 x 600 m 1. NYU (Paavo Jokitalo, Riku Korhonen, Jyri Korhonen, Topias Leinonen) 8.17,79
P13 4 x 100 m 6. NYU (Otso Kivistö, Vesa Lyytinen, Jere Paananen, Joona Paananen) 56,88
T11 4 x 100 m 1. NYU I (Onerva Pennonen, Martta Mösö, Pihla Peltoniemi, Peppi Lucas) 58,19, 17. NYU II (Alexandria Suomi, Karoliina Patosaari, Lotta Montonen, Mira Montonen) 1.06,73
T11 4 x 600 m 8. NYU (Onerva Pennonen, Peppi Lucas, Martta Mösö, Alexandria Suomi) 9.02,92
T11 4 x 60 m aj 7. NYU (Martta Mösö, Peppi Lucas, Onerva Pennonen, Pihla Peltoniemi) 46,23
T13 4 x 100 m 5. NYU (Oona Korhonen, Liia Lehiö, Jenna Pyykkö, Minja Toivanen) 55,43
T15 4 x 100 m 14. NYU (Milla Pihlava, Pihla Jaakola-Siimes, Sanni Lehtonen, Emma Lehtonen) 55,52
T15 4 x 800 m 2. NYU (Pihla Jaakola-Siimes, Milla Pihlava, Emma Lehtonen, Sanni Lehtonen) 11.33,90
T15 4 x 80 m aj 6. NYU (Milla Pihlava, Oona Korhonen, Emma Lehtonen, Sanni Lehtonen) 53,69
P/T13 4 x 200 m 16. NYU (Topias Leinonen, Minja Toivanen, Jere Paananen, Heta Mösö) 2.08,28

Tuulisähkö-liigan ratkaisuviikko edessä 18.09.2021
Kunniakierros-Seurakisa-Wanhan Ajan maili - kaikki 15.9. 13.09.2021
Seurakisa ja Wanhan Ajan maili 15.9. - ILMOITTAUDU HETI 11.09.2021
Talven urheilukouluryhmien ilmoittautuminen on käynnissä 06.09.2021
NYU kuudes Seuracupin finaalissa 06.09.2021
Seuraa Seuracupin finaalia livenä 04.09.2021
NYU:n joukkue Pohjola Seuracupin finaalissa 03.09.2021
72 pm-mitalia - mahtava viikonloppu Riihimäellä 30.08.2021
Maria Kytölä taivutti viidenneksi Kalevan kisoissa 29.08.2021
Oskari Lehtoselle pronssia Kalaven kisoista 28.08.2021
Kalevan kisat – ennakkokatsaus 26.08.2021
Tuulisähkö-liigassa erittäin tiukkaa pistekamppailua 24.08.2021
Kolmas SM-viikonloppu - moniotteluista 6.sija 24.08.2021
Kunniakierros juostaan 15.9. Parkkimäessä 23.08.2021
Seuraleiri peruttu - osallistu piirileirille 20.08.2021
Aluemestaruuskilpailuista moukarimitaleja Rinnekareille 19.08.2021
4 mitalia Pm-junnuotteluista 15.08.2021
Seurakisa ja heitto- ja hyppykisa 18.8. Parkkimäessä - ilmoittaudu heti! 14.08.2021
Toinen SM-viikonloppu – KISARAPORTIT 14.08.2021
19- ja 22-vuotiaiden SM-kilpailut - seuraa NYU:n urheilijoita 13.08.2021
NYU rynnisti Pohjola Seuracupin finaaliin 11.08.2021
Pohjola Seuracup 2 - ohjeita urheilijoille ja huoltajille 08.08.2021
Pohjola Seuracup 2, NYU:n joukkue ja toimitsijatehtävät 08.08.2021
Riku ja Aatu Tuulisähkö-liigan kärkinimet 08.08.2021
8 mitalia SM-kilpailuista. Lue KISARAPORTIT 08.08.2021
SM-kisaviikonloppu - katso NYU:n urheilijat 06.08.2021
Pm-junnuviesteistä 11 mitalia 06.08.2021
4.8 Seurakisat ja kaikki harjoitukset PARKKIMÄESSÄ 02.08.2021
PM-viestit Janakkalassa 3.-4.8 01.08.2021
Lassi Korhonen NYU:n toiminnanjohtajaksi 30.07.2021
Nurmijärven Yleisurheilun mitalijuhlaa YAG:ssa 30.07.2021
Valmennustoiminnan harjoituskenttä 12.07.2021
Klaukkalan kentän peruskorjaus alkaa, ryhmien harjoitukset siirretty lähialueelle! 05.07.2021
Seura cup 1, NYUn joukkue 20.06.2021
Oskari Lehtosen pikajuoksuklinikka vko 27 17.06.2021
Seurakisa ja Heitto- ja hyppykisa 1 torstaina 13.6., viestit sunnuntaina 13.6. 06.06.2021
PM-viestit ja -junnuottelut siirretään myöhemmäksi 01.06.2021
Sprintit ja seurakisa 1.6, ilmoittaudu mukaan! 27.05.2021
Kesäleirit Harjulassa viikolla 23, 24, 25, (31) 24.05.2021
YAG Klaukkalaan 2023 10.05.2021
Aikuisten yleisurheilukoulu kesällä 29.04.2021
Kevään tuomarikoulutukset etäyhteyksillä 23.04.2021
Urheilukoulut alkaa, ilmoittaudu mukaan! 15.04.2021
Koronarajoitukset jatkuvat huhtikuun loppuun 01.04.2021
Seuran vuosikokous 21.3. 22.02.2021
Talvilomalla viikko 8 ei harjoituksia 22.02.2021
Nurmijärven Sähkö NYU:n yhteistyökumppaniksi 22.02.2021
UUDY:n Junnu- ja nuorisoleirin ilmoittautuminen on avoinna 18.02.2021
Mestaruuscupin ja rankingin lopputulokset 2020 13.02.2021
Seura-asujen tilaus 1.-10.2.2021 01.02.2021
Harjoittelu jatkuu sisätiloissa 1.2.2021 alkaen. Ennakkoilmoittautuminen pakollista. 31.01.2021
Johtokunnan yhteystiedot 02.01.2021
Puheenjohtajan Joulutervehdys 24.12.2020
Kaikki harjoitusryhmät siirtyvät ulos 29.11.2020
Nyu:n tilastot 2020 päivitetty 16.11.2020
Juoksuryhmä kestävyysjuoksusta kiinnostuneille 07.11.2020
PalkintoGaala siirtyy vuodelle 2021 05.11.2020
Kilpakävelyn tekniikkakoulu 7.11. alkaen 03.11.2020
Vauhdittomat hypyt peruttu 23.10.2020
Kutsu NYU n vuosikokoukseen 08.10.2020
Tuomarikoulutusta lokakuussa 06.10.2020
PM-maastot 11 10, ilmoittaudu 9.10 06.10.2020
Talvikausi alkaa 19.10, ilmoittaudu mukaan! 06.10.2020
Kunniakierros ensi maanataina 14.9 08.09.2020
NYU seuracup finaaliin 04.09.2020
Silja Line seurakisa 4, ilmoittaudu mukaan! 31.08.2020
UUDY:n junnu- ja nuorisoleiri 8-16 vuotiaille 19.-20.9. 29.08.2020
Seurakisa 3 Klaukkalassa ilmoittaudu 22.08.2020
PM-viesti joukkueet ja kilpailuohjeet 19.08.2020
Seuranmestaruuskisat 17.8. Klaukkalassa 15.08.2020
Seuracup joukkue 11.8 Nummelaan 07.08.2020
Silja Line seurakisa 2, 6.8 Klaukkalassa, ilmoittaudu mukaan! 04.08.2020
Kunniakierros juostaan 14.9. 03.08.2020
Nurmijärven Yleisurheilu menestyy aluemestaruuskisoissa 29.07.2020
AM- ja SM-kisoihin ilmoittautuminen 21.07.2020
Tulokset: Silja Line Seurakisat 1 20.07.2020
UUDY:n pm-kisoihin ilmoittautuminen 20.07.2020
Nyt on aika viikkokisailla! 14.07.2020
Tue seuraa, ostamalla kannatustuotteita! 09.07.2020
Lajiklinikoita kesällä Klaukkalassa 08.06.2020